آغاز بکار سامانه ثبت بیماری ها در اصفهان/ سزارین احتمال اوتیسم را بالا می برد

     مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با بیان اینکه سزارین نقش قابل توجهی در بروز اختلال اوتیسم دارد، گفت: تحقیقات نشان داده که مادرانی که فرزندشان با سزارین به دنیا می آیند، احتمال بروز این اختلال در آنها افزایش می یابد.

محمدتقی جغتایی مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی ، در خصوص دلایل آمار افزایش کودکان مبتلا به اوتیسم در کشور توضیح داد: شناسایی این کودکان در سالهای اخیر بسیار دشوار بود به طوری که بسیاری از آنها قابل شناسایی نبودند، اما در حال حاضر با امکانات تشخیصی، این افراد به راحتی شناسایی می شوند، همچنین باید توجه کنیم که تغییرات سبک زندگی، آلودگی هوا و اختلالات بعد و قبل از تولد از جمله دلایل افزایش شمار این بیماران به شمار می رود.

وی با بیان اینکه سزارین نقش قابل توجهی در بروز اختلال اوتیسم دارد، گفت: تحقیقات نشان داده که مادرانی که فرزندشان با سزارین به دنیا می آیند، احتمال بروز این اختلال در آنها افزایش می یابد، اما علت دقیقی برای بروز این اختلال وجود ندارد و عوامل متعددی در این زمینه دخیل هستند.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: ما با سازمان بهزیستی در خصوص تدوین برنامه های غربالگری و توانبخشی همکاری مشترک زیادی داریم.

وی دلیل مشخص نبودن آمار مبتلایان به این بیماری را نبود نظام ثبت بیماری در کشور دانست و گفت: تا زمانی که نظام ثبت بیماری ها در کشور نداشته باشیم، نمی توانیم آمار دقیقی از مبتلایان ارائه دهیم و آمارهای ارائه شده صرفا براساس مطالعات میدانی و خوشه ای ارائه می شود.

جغتایی تصریح کرد: اوتیسم از جمله بیماری هایی است که در این پروژه قرار خواهد گرفت و هم اکنون این سامانه با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این شهر راه اندازی شده و در حال گذراندن مراحل نهایی است.

وی در پایان گفت: برآورد ما این است که تا قبل از مهرماه در استان اصفهان این فعالیت آغاز شود و به تدریج بتوانیم در سایر استان ها شاهد آغاز سامانه نظام ثبت بیماری ها باشیم.

ارتباط با ما

 

 

 اصفهان، میدان آزادی ،خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پرستاری و مامایی

           تلفن  دفتر:   ۳۷۹۲۷۵۶۵ -   ۰۳۱- ۳۶۶۸۷۱۵۳ – ۳۶۶۸۷۱۴۰- ۳۷۹۲۷۵۰۰  

           نمابر :               ۳۶۶۹۹۳۹۸-۰۳۱

           کدپستی:  ۸۱۷۴۶۷۳۴۶۵

لینک مفید

 

 

پوسترسمینار

پیوندها