برگزاری اجلاس مسئولین و معاونین اجتماعی و بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه هفت آمایشی کشور در دانشگاه

     چهارشنبه دوم آبان ماه ۱۳۹۷، اجلاس رؤسا، معاونین اجتماعی و معاونین بهداشتی، مدیران شبکه بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه هفت آمایشی کشور و با موضوع اجتماعی شدن سلامت، در مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی برگزار گردید.

در این مراسم که با هدف تبیین مأموریت و برنامه های معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برگزار شد، معاون اجتماعی وزارت بهداشت و رؤسای ادارت این حوزه، رؤسا و معاونین اجتماعی و بهداشتی و مسئولین شبکه های بهداشت و درمان یزد، کاشان و چهار محال و بختیاری، مدیران و مسئولین ادارات و سازمان های استان، مؤسسات خیریه و سازمان های مردم نهاد و مسئولین دانشگاه حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، خانم دکتر چنگیز رییس دانشگاه سخنان خود را با قرائت پیام مقام عالی وزارت در خصوص این اجلاس آغاز نمود.

وی سپس با بیان اینکه مقوله رویکرد اجتماعی به سلامت، مکمل دیدگاه های فنی بیومدیکال به مقوله سلامت می باشد تصریح کرد: دو مقوله رویکرد اجتماعی به سلامت و دیدگاه های فنی بیومدیکال به سلامت نه تنها هیچ گونه منافاتی نسبت به هم ندارند بلکه مکمل یکدیگر هستند و روز به روز ما شاهد نزدیک شدن این دو مقوله به هم می باشیم.

خانم دکتر چنگیز سلامت را رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی عنوان کرد و افزود: در ذات تعریف سلامت، مقوله های اجتماعی نیز نهفته است و این نشان می دهد که رسالت دانشگاه دیگر نمی تواند محدود به حفظ سلامت جسمی و یا جلوگیری از بیماری ها باشد بلکه همه مسئولین را به این موضوع سوق می دهد که سلامت با مسائل اجتماعی در هم تنیده هستند.

وی ادامه داد: حتی در بحث پاتوفیزیولوژی بیماری ها نیز روز به روز نظاره گر این هستیم که تمایلات غیر جسمی خودشان را بیشتر نشان می دهند مانند نشانگرهای اجتماعی سلامت، سبک زندگی، یکپارچکی جسم و روح و تاثیرات این دو بر یکدیگر مانند موضوع ارتباط «روان، ایمنی و سرطان ها»، «روان، ایمنی و عفونت ها» و ... که این موضوع به نوعی برای دست اندرکاران حوزه سلامت هشدار مهمی تلقی می گردد که حتی اگر بخواهند با دید تنگ بیومدیکال به مقوله سلامت نگاه کنند هیچ چاره ای جز ورود به مباحث اجتماعی ندارند.

رییس دانشگاه رسالت دانشگاه های علوم پزشکی برای حضور در جامعه با رویکرد جدید اجتماعی شدن سلامت را، تعاملات بیشتر و ارتباطات دانشی و نگرشی عنوان کرد و گفت: این تغییر نگاه که مدتی است شروع شده و عزم کلی کشور بر آن جزم شده است بایستی سازمان یافته شود، ضابطه پیدا کند و متولی داشته باشد و می تواند مهمترین کار رییس دانشگاه در بحث گسترده اجتماعی کردن تمام فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی به منظور ارتقای سلامت مردم باشد.

خانم دکتر چنگیز در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد در سال های نزدیک شاهد این باشیم که اعضای هیات علمی و دانشجویان ما از مقوله تنگ بیومدیکال فراتر روند و پزشکان و دانشگاهیان ما به آن جایگاه حکیم و حکیم پروری سوق داده شوند.

در ادامه دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به بیان سخنان خود در خصوص اجتماعی شدن سلامت پرداخت و گفت: ما در موضوع اجتماعی شدن سلامت به دنبال این هستیم که رویکرد نوین برای تامین مشارکت مردم و همکاری بین بخشی در سلامت را ایجاد نماییم.

وی ادامه داد: وقتی بحث از اجتماعی شدن نظام سلامت می آید بدین معنا است که ما به دنبال مشارکت سازماندهی شده تمام آحاد مردم، ارتقای سواد سلامت، توسعه همکاری بین بخشی و تحقق عدالت در سلامت هستیم.

دکتر ایازی اجتماعی شدن سلامت را یک ضرورت قلمداد کرد نه یک انتخاب و دراین خصوص گفت: صنعتی شدن جوامع و تغییر بار بیماری ها، افزایش فاصله اجتماعی و طبقاتی و کاهش عدالت در سلامت، کاهش منابع موجود به همراه افزایش سطح انتظارات و خواسته های مردم از نظام سلامت، مدرنیته و مردم سالاری و دموکراسی و افزایش سطح انتظارات مردم، وجود نشانه هایی از فساد روز افزون در سطوح اجتماعی حتی در سطح حرفه پزشکی، ادامه روند رو به رشد افزایش مرگ و میر ناشی از بیماری ها و بار بیماری های غیرواگیر و همچنین جهانی شدن موضوعات مرتبط با سلامت و سبک زندگی و تغذیه ای، همه این موارد ما را بر آن می دارد تا به اجتماعی شدن سلامت به عنوان یک ضرورت نگاه کنیم.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت به بیان ارزش های حاکم بر اجتماعی شدن سلامت پرداخت و گفت: مواردی مانند مشارکت داشتن، عزم و حمایت سیاسی، فرایندنگری، اخلاق مداری، عدالت اجتماعی، توانمندسازی، مسئولیت پذیری، کرامت و حفظ شرافت انسان و ... از جمله اصول و ارزش های حاکم بر اجتماعی شدن سلامت می باشد و در برخی موارد همه اینها تبدیل به سرمایه های ارزشمند اجتماعی می شوند.

 

وی در ادامه سازمان های مردم نهاد، کانون های سلامت، خیریه ها و انجمن های خیریه سلامت و بنگاه های اقتصادی در چارچوب مسئولیت های اجتماعی را از اجزای تشکیل دهنده مشارکت ساختارمند مردم در حوزه سلامت عنوان کرد.

دکتر ایازی سازمان های ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم تحقیقات و فناوری، صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، اقتصاد و دارایی و .... را از جمله سازمان های مرتبط با بحث سلامت مردم عنوان کرد و ادامه داد: در همکاری های بین بخشی نقش سازمان ها و دستگاه های دولتی بسیار در سلامت مردم تعیین کننده خواهد بود و هر دستگاه دولتی بایستی یک دبیرخانه سلامت داشته باشد تا به این حوزه بپردازد.

وی در ادامه سخنان خود به بیان شواهد و مدارکی از گذشته پرداخت که در فرایند اجتماعی شدن در حوزه های سلامت، درمان، آموزش و پرورش، غذا و دارو و ... اقدامات و کارهایی صورت گرفته است.

گفتنی است بیان سیاست و برنامه های وزارت بهداشت برای اجتماعی شدن سلامت و اقداماتی که بایستی در این خصوص انجام گیرد، چارت سازمانی موجود، دستاوردهای مهم دبیرخانه سلامت در این خصوص، نقش آموزش و ارتقای سلامت در اجتماعی شدن سلامت، اهم برنامه های اداره کل سازمان های مردم نهاد، همچنین تشکیل خیریه ها، اداره مددکاری اجتماعی، اداره کل امور اجتماعی، مجمع سلامت محله و شهرستان و ...  از دیگر مواری بود که توسط معاون اجتماعی وزارت بهداشت برای حاضرین بیان شد.

دکتر طباطبایی معاون سیاسی امنیتی استانداری سخنران بعدی این مراسم بود که سخنان خود را با بیان دو چالش مهم در استان اصفهان آغاز کرد و گفت: در استان اصفهان با دو چالش مهم روبرو هستیم که هردوی آنها با سلامت مردم رابطه نزدیک داشته و در واقع تهدید کننده سلامت مردم می باشد.

وی به خشکسالی و استان اصفهان اشاره کرد و تشریح نمود: وجود بارندگی های بسیار کم در این چند سال اخیر و استمرار خشکسالی در اصفهان، باعث بوجود آوردن مشکلات جدی در سه استان اصفهان، یزد و چهار محال و بختیاری گردیده است.

وی حجم سد را ۱۴۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و ادامه داد: این مقدار آب تهدیدی برای اصفهان خواهد بود و اگر بارش پاییزی خوبی را نداشته باشیم حتی برای آب شرب ۶ الی ۷ میلیون نفر از مردم سه استان با مشکل جدی روبرو خواهیم شد.

 

دکتر طباطبایی در ادامه سخنان خود مسائل زیست محیطی اصفهان را مشکل دوم بیان کرد و درخصوص وارونگی هوا و ریز گردها گفت: با وجود صنایع اطراف اصفهان، در زمانی که وارونگی هوا رخ می دهد، نبود باران و یا باد منجر به آلودگی شدید در شهر اصفهان می شود که به دلیل خشکسالی و بوجود آمدن کانون های تولید ریزگرد در اطراف اصفهان، این شهر جزو یکی از آلوده ترین و غبارآلوده ترین شهرهای کشور می باشد، و تمامی این موارد تهدید کننده سلامت مردم خواهد بود.

وی در پایان سخنان خود به فرهنگ سازی به عنوان یکی از موارد زیربنایی در خصوص سلامت اشاره کرد و گفت: اگر مسئله سلامت را با فرهنگ نهادینه نکنیم موفق نخواهیم بود، لذا بایستی مردم را در ارتباط با سلامت خود در تمامی سطوح اجتماعی آموزش دهیم، زیرا که با آموزش و تکرار می توانیم نحوه درست زیستن را به آنها بیاموزیم و بصورت عادت درآوریم.

در ادامه دکتر آجودانی مشاور توسعه و سلامت شهرداری اصفهان طی سخنانی به بیان اقدامات شهرداری اصفهان در راستای توسعه فرهنگ سلامت از جمله: ایجاد کانون های سلامت محلات، ایجاد خانه های سلامت، اجرای برنامه های مختلف در خصوص دیابت، تغذیه، ورزش، سالمندان و ...، همچنین همکاری بین بخشی با دیگر سازمان ها در ارتباط با بحث سلامت مردم پرداخت.

گفتنی است برگزاری دو پانل با عناوین همکاری بین بخشی و مشارکت های مردمی و اجتماعی و نیز چهار کارگاه با عناوین توانمندسازی جوامع محلی و مشارکت بین بخشی، جلب مشارکت سمن ها و خیریه ها، مددکاری اجتماعی و آسیب ها و نیز فرهنگ، هنر و ارتقای سلامت از دیگر برنامه ای این اجلاس  بود.

 

ارتباط با ما

 

 

 اصفهان، میدان آزادی ،خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پرستاری و مامایی

           تلفن  دفتر:   ۳۷۹۲۷۵۶۵ -   ۰۳۱- ۳۶۶۸۷۱۵۳ – ۳۶۶۸۷۱۴۰- ۳۷۹۲۷۵۰۰  

           نمابر :               ۳۶۶۹۹۳۹۸-۰۳۱

           کدپستی:  ۸۱۷۴۶۷۳۴۶۵

لینک مفید

 

پوستر

پیوندها