رفتن به محتوای اصلی
x

پیام رئیس دانشکده

 

               كاربر گرامي به سايت دانشكده پرستاري و مامائي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان خوش آمديد

 

        اين دانشكده از سال ۱۳۴۷ با عنوان آموزشگاه عالي پرستاري آغاز به فعاليت نمود. در بدو امر دانشجويان پرستاري در مقطع معادل ليسانس و به صورت غير متمركز پذيرش مي شدند دانشكده از ابتداي سال ۱۳۴۵ شروع به پذيرش دانشجو در دوره كارشناسي پرستاري و مامايي از طريق كنكور سراسري نمود. از سال ۱۳۶۷ دوره كارداني اتاق عمل نيز تأسيس شد. اولين دوره دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد رشته پرستاري از سال ۱۳۶۸ و در مقطع كارشناسي ارشد مامايي در سال۱۳۶۹ در اين دانشكده به تحصيل مشغول شدند. در سال ۱۳۸۲ در دانشكده دوره دكتري تخصصي پرستاري و در سال ۱۳۸۵ اولین دوره دکتری بهداشت باروری راه اندازی شد.  هممچنین به ترتیب در سالهای ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ مجوز تربیت  دانشجو در دوره های کارشناسی ارشد پرستاری ویژه و مراقبتهای ویژه نوزادان اخذ شد. در سال ۱۳۸۷ برای اولین بار تدوین برنامه دوره کارشناسی اطاق عمل توسط همکاران گروه اطاق عمل در این دانشکده طراحی گردید و از سال ۱۳۸۷ اولین دوره کارشناسی رشته اطاق عمل و ازمهرماه سال ۱۳۹۴ اولین دوره کارشناسی ارشد اتاق عمل مشغول به تحصیل شدند.

      در حال حاضر در اين دانشكده دانشجــويان در دو مقطع دكتـري پرستاري و بهداشت باروری،مقطع فوق ليسانس رشته پرستاري (در گرايش هاي روان پرستاري _سلامت جامعه_ کودکان _ داخلي جراحي _ مراقبتهای ویژه - ویژه نوزادان و سالمندی)،مقطع فوق ليسانس رشته مامائي (در گرايش هاي مامایی جامعه نگر- مدیریت مامایی - آموزش مامایی- بهداشت باروری-مامایی قانونی) ومقطع فوق لیسانس اتاق عمل، ليسانس در سه رشته پرستاري و مامائي و اطاق عمل به تحصيل اشتغال دارند.

در قرن حاضر كه به سلامت و توسعه خدمات مرتبط با سلامتي توجه ويژه اي معطوف ميگردد، گزينش رشته پرستاري يا مامائي و اطاق عمل بعنوان شغل، از بهترين انتخابها خواهد بود. پرستاري باليني شامل اقدامات پيشگيري كننده از بيماريهاي بالقوه، مراقبت هاي لازم از بيماريهاي حاد و توانبخشي بيماريهاي مزمن مي باشد. توجه پرستاران به تغيير فاكتورهاي محيطي و سبك زندگي غيربهداشتي معطوف مي باشد. در جهت تامين سلامت مردم، درخواست سيستم هاي مختلف جامعه و بيمارستانها تقاضا براي پرستاري رو به افزايش است. مامائي حرفه اي است بر اساس تأمين سلامت مادر و كودك كه خود نقش بسزايي در ارتقاء سلامت جامعه دارد. مسئوليت ماما ايجاب مي كند تا مراقبت هاي قبل از بارداري، دوران بارداري و پس از زايمان را براي حفظ سلامتي مادر و كودكش به انجام برساند تا نقش سازندة خود در تأمين سلامت جامعه را ايفا نمايد. اين دانشكده از نظركيفيت آموزش شهرت ملي دارد و از نظر فعاليت هاي پژوهشي در سطح بين المللي مطرح است. شایان ذکر استدر اخرین رتبه بندی دانشکده های پرستاری و مامائی کل کشور این دانشکده در رتبه اول کشوری قرار گرفت.

 اعتقاد ما بر اين است كه دانشكده پرستاری و مامائی اصفهان با داشتن نیروی انسانی خلاق و توانمند، شرایط و امکانات مناسب و تسهیلات مطلوب نقش عمده اي در هدايت برنامه هاي اموزش پرستاری، مامائي و اطاق عمل، و تربیت نیروی انسانی کارامد در سطح كشور دارد.